AMP News

Gov. Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson announced the following appointments Friday:

Chad Pekron, Bryant, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-17-168 The Board of Trustees of the University of Arkansas v. Matthew Andrews. Replaces Justice Courtney Hudson Goodson, who has disqualified herself from the case.

Steve Rucker, Alma, to the Residential Contractors Committee. Appointment expires Oct. 1, 2018. Replaces Fred Rausch.

Marliese Kerr, Little Rock, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires Jan. 26, 2018. Replaces Cheryl Payne-Nesuda.

Dr. Brian Bell, North Little Rock, to the Palliative Care and Quality of Life Interdisciplinary Task Force. Appointment expires Dec. 31, 2019.

Dr. Carmencita Poe, Little Rock, to the Palliative Care and Quality of Life Interdisciplinary Task Force. Appointment expires Dec. 31, 2019.

Lisa Vaden, Little Rock, to the Palliative Care and Quality of Life Interdisciplinary Task Force. Appointment expires Dec. 31, 2019.

Dr. Sarah Harrington, Little Rock, to the Palliative Care and Quality of Life Interdisciplinary Task Force. Appointment expires Dec. 31, 2019.

Dr. Angela Norman, El Dorado, to the Palliative Care and Quality of Life Interdisciplinary Task Force. Appointment expires Dec. 31, 2019.

Suzanne McCarthy, Little Rock, to the Palliative Care and Quality of Life Interdisciplinary Task Force. Appointment expires Dec. 31, 2019.

Barry Haas, Little Rock, to the Water Provider Legislative Task Force. Appointment expires Jan. 1, 2019.

Robert Burns, Little Rock, to the Board of Trustees of the State Police Retirement System. Appointment expires July 1, 2024. Replaces John W. Allison.

Dr. Rodney Harris, Pocahontas, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Dr. Ben Johnson, III.

Kelsey Bardwell, Harrison, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2021. Replaces James Sharp, III.

Jammy Turner, Gillett, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires Aug. 15, 2021. Replaces David Elam.

Robert Balloun, Dardanelle, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires Aug. 15, 2021. Reappointment.

Chirie Bazzelle, Benton, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires Dec. 31, 2019. Replaces Clementine Kelley.

Dr. Suzanne Casey, Searcy, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires Dec. 1, 2018. Replaces Dr. John Carmack.

Dr. Michael Kelly, Arkadelphia, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires Dec. 31, 2019. Replaces Tina Livingston.

Dr. Ryan Martin, Fayetteville, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires Dec. 31, 2019. Replaces Dr. Charmaine Caldwell.

Patrick Benca, Little Rock, to the Sex Offender Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2021. Reappointment.

Aimee Cloud, Conway, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Karen Bright.

Dr. Laura Smith-Olinde, Little Rock, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Elizabeth Williams, Fayetteville, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Michael Yarbrough, Benton, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2019. Replaces Michael Walton.

Gary Proffitt, Cabot, to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Stephen Lightle.

Dr. John Lynch, Jonesboro, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

Alicia Storey, Bono, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

Sharon Parrett, Hot Springs, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

Layza Lopez-Love, Springdale, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires Jan. 31, 2019. Replaces Melisa Laelan.

Christine Patterson, Redfield, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires Jan. 31, 2019. Replaces Linda McGhee.

Louis Portlock, Little Rock, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires Jan. 31, 2019. Replaces Vanessa Davis.

Timothy Barnes, Clinton, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Donna Hutchison.

Brian Reed, Jonesboro, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Cynthia Miller.

Todd West, Fayetteville, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts. Appointment expires Jan. 14, 2024. Replaces William Watson.

Kurt Schrock, Fayetteville, to the Board of Directors of Northwest Technical Institute. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Les Garrett.

Rick McClure, Malvern, to the Board of Trustees of College of the Ouachitas. Appointment expires July 1, 2024. Reappointment.

Rebecca Pittillo, White Hall, to the Board of Trustees of Southeast Arkansas College. Appointment expires July 1, 2024. Reappointment.

Philip Blankenship, Booneville, to the Judicial Discipline and Disability Commission. Appointment expires June 30, 2023. Replaces Roger Carter.

Angie Hopkins, Maumelle, to the Judicial Discipline and Disability Commission. Appointment expires June 30, 2023. Replaces Cheryl Felder Stuart.

Kevin White, Van Buren, to the Judicial Discipline and Disability Commission. Appointment expires June 30, 2023. Replaces Mary Bassett.

Elizabeth Crone, Mabelvale, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Tommie Davis.

Janet Hedges, Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Gary Gray.

Leigh Hudson, Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Harold Dean.

Robert Campbell, Witts Springs, to the State Plant Board. Appointment expires Aug. 15, 2019. Reappointment.

Bruce Alford, Lewisville, to the State Plant Board. Appointment expires Aug. 15, 2019. Reappointment.

Matthew Marsh, Cammack Village, to the State Plant Board. Appoinment expires March 17, 2019. Replaces Jammy Turner.

Johnny Gardner, Piggott, as a Constable for the Bradshaw/Haywood Township in Clay County. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Jeffery Featherston.

John Robert Davis, Fountain Hill, as a Constable for the Longview Township in Ashley County. Appointment expires Dec. 31, 2018.

Alma Gipson, Bigelow, as a Justice of the Peace for the Perry County Quorum Court, District 4. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Billy Gipson.

Leave a Comment