AMP News

Gov. Asa Hutchinson Announces 47 Appointments

Gov. Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Matt Keil, Texarkana, to the Pawnbroker Licensure Commission. Appointment expires Aug. 1, 2020.

Douglas Braswell, Little Rock, to the Pawnbroker Licensure Commission. Appointment expires Aug. 1, 2024.

Traci Lewellen, Van Buren, to the Pawnbroker Licensure Commission. Appointment expires Aug. 1, 2023.

Sgt. Marty Wardlaw, Warren, to the Pawnbroker Licensure Commission. Appointment expires Aug. 1, 2022.

Chief Paul Keith, Bay, to the Pawnbroker Licensure Commission. Appointment expires Aug. 1, 2021.

Capt. Keith Eremea, Little Rock, to the Law Enforcement Officers’ Memorial Design Committee. Serves at the will of the governor.

Rafael Figueroa, Jr., De Queen, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Dr. John Fleming.

Michael Burden, Conway, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2024. Reappointment.

Ronnie Dorsey, De Queen, to the HVACR Licensing Board. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Scott Freyaldenhoven.

Charlotte Bradley, Hope, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2021. Reappointment.

Steven Smith, Mountain Home, to the Arkansas Lifeline Individual Verification Effort Corporation Board of Directors. Appointment expires March 30, 2020. Reappointment.

Tyrus Reed, Prairie Grove, to the Arkansas Lifeline Individual Verification Effort Corporation Board of Directors. Appointment expires March 30, 2020. Reappointment.

Matthew Morrison, Rose Bud, to the Arkansas State Board of Sanitarians. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Sherri Woodus.

Wayne Wiggins, III, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Richard Hillman, Carlisle, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

David Gairhan, Jr., Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Marvin Hare, Jr., Newport, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

James Whitaker, McGehee, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Replaces Bobby Hoard.

Kenneth Clark, Newport, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Blake Swears, Carlisle, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

David Wallace, Crawfordsville, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019.

Jackie Prince, Biscoe, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Tony Schwarz, Weiner, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Replaces Barry Walls.

John Freeman, Dumas, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Gary Sitzer, Weiner, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Donald Morton, Des Arc, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Glynn Guenther, Sherrill, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Joe Thrash, Houston, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Greg Moyers, Portland, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

John Farmer, Dumas, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

David Heikes, White Hall, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

T.J. Curtis, Russellville, to the Supervisory Board for the Arkansas Crime Information Center. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Marc Phillips, Ash Flat, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Appointment expires July 18, 2022. Reappointment.

David Gammill, Tyronza, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Jon Carroll, Moro, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Trent Dabbs, Stuttgart, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Jeff Hankins, Little Rock, to the Arkansas Freedom of Information Task Force. Appointment expires August 9, 2021.

Rep. Mickey Gates, Hot Springs, to the Child Maltreatment Investigations Oversight Committee. Appointment expires August 10, 2020.

Phyllis Bell, Little Rock, to the Child Maltreatment Investigations Oversight Committee. Appointment expires August 10, 2020.

Barry Weathers, Cabot, to the Water Provider Legislative Task Force. Appointment expires January 1, 2019.

Van Nowlin, Mountain Home, to the Interagency Task Force for the Implementation of Criminal Justice Prevention Initiatives. Appointment expires July 1, 2019.

Bryan Chesshir, Nashville, to the Interagency Task Force for the Implementation of Criminal Justice Prevention Initiatives. Appointment expires July 1, 2019.

Judge Ray Spruell, Ozark, to the Interagency Task Force for the Implementation of Criminal Justice Prevention Initiatives. Appointment expires July 1, 2019.

Daniel Shue, Fort Smith, to the Interagency Task Force for the Implementation of Criminal Justice Prevention Initiatives. Appointment expires July 1, 2019.

Judge Chalk Mitchell, Helena, to the Interagency Task Force for the Implementation of Criminal Justice Prevention Initiatives. Appointment expires July 1, 2019.

Richard Steiner, Mountain Home, as a Justice of the Peace for the Baxter County Quorum Court, District 3. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Erric Totty.

Tammie Luttrell, Waldron, as a Justice of the Peace for the Scott County Quorum Court, District 7. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Lonnie Taff.

Leave a Comment